23/01/2020

Referee nominations for Men's EHF EURO 2020

The following referees have been nominated for matches at the Men's EHF EURO 2020. This article will always be updated when new nominations have been confirmed.

Photo © Jure Erzen / kolektiff

MATCH DAY 17

Sunday 26 January

Final

Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (MKD)

MATCH DAY 16

Placement match 3/4

Lars Geipel / Marcus Helbig (GER)

Placement match 5/6

Mirza Kurtagic / Mattias Wetterwik (SWE)

 

MATCH DAY 15

Semi-finals

Norway vs Croatia: Oscar Raluy Lopez / Angel Sabroso Ramirez (ESP)

Spain vs Slovenia: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (CZE)

MATCH DAY 14

Wednesday 22 January

Main round group I

Croatia vs Spain: Vaidas Mazeika / Mindaugas Gatelis (LTU)

Belarus vs Austria: Arthur Brunner / Morad Salah (SUI)

Czech Republic vs Germany: Ivan Pavicevic / Milos Raznatovic (MNE)

Main round group II

Portugal vs Hungary: Lars Geipel / Marcus Helbig (GER)

Norway vs Slovenia: Stevann Pichon / Laurent Reveret (FRA)

Iceland vs Sweden: Matija Gubica / Boris Milosevic (CRO)

MATCH DAY 13

Tuesday 21 January

Main round group II

Portugal vs Slovenia: Martin Gjeding / Mads Hansen (DEN)

Norway vs Iceland: Oscar Raluy Lopez / Angel Sabroso Ramirez (ESP)

Hungary vs Sweden: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (CZE)

MATCH DAY 12

Monday 20 January

Main round group I

Croatia vs Czech Republic: Mirza Kurtagic / Mattias Wetterwik (SWE)

Belarus vs Spain: Duarte Santos / Ricardo Fonseca (POR)

Austria vs Germany: Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (MKD)

MATCH DAY 11

Sunday 19 January

Main round group II

Portugal vs Iceland: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (CZE)

Slovenia vs Hungary: Oscar Raluy Lopez / Angel Sabroso Ramirez (ESP)

Norway vs Sweden: Lars Geipel / Marcus Helbig (GER)

MATCH DAY 10

Saturday 18 January

Main round group I

Belarus vs Czech Republic: Vaidas Mazeika / Mindaugas Gatelis (LTU)

Spain vs Austria: Martin Gjeding / Mads Hansen (DEN)

Croatia vs Germany: Duarte Santos / Ricardo Fonseca (POR)

MATCH DAY 9

Friday 17 January

Main round group II

Slovenia vs Iceland: Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (MKD)

Norway vs Hungary: Ivan Pavicevic / Milos Raznatovic (MNE)

Portugal vs Sweden: Matija Gubica / Boris Milosevic (CRO)

MATCH DAY 8

Thursday 16 January

Main round group I

Spain vs Czech Republic: Arthur Brunner / Morad Salah (SUI)

Croatia vs Austria: Stevann Pichon / Laurent Reveret (FRA)

Belarus vs Germany: Mirza Kurtagic / Mattias Wetterwik (SWE)

MATCH DAY 7

Wednesday 15 January

Group E

Iceland vs Hungary: Andreu Marin / Ignacio Garcia Serradilla (ESP)

Russia vs Denmark: Radojko Brkic / Andrei Jusufhodzic (AUT)

MATCH DAY 6

Tuesday 14 January

Group B

Austria vs North Macedonia: Bojan Lah / David Sok (SLO)

Ukraine vs Czech Republic: Duarte Santos / Ricardo Fonseca (POR)

Group D

Bosnia and Herzegovina vs France: Dalibor Jurinovic / Marko Mrvica (CRO)

Portugal vs Norway: Michal Badura / Jaroslav Ondogrecula (SVK)

Group F

Switzerland vs Slovenia: Ivan Pavicevic / Milos Raznatovic (MNE)

Poland vs Sweden: Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (MKD)

MATCH DAY 5

Monday 13 January

Group A

Montenegro vs Belarus: Lars Jorum / Havard Kleven (NOR)

Serbia vs Croatia: Mirza Kurtagic / Mattias Wetterwik (SWE)

Group C

Latvia vs Germany: Jonas Eliasson / Anton Palsson (ISL)

Netherlands vs Spain: Vaidas Mazeika / Mindaugas Gatelis (LTU)

Group E

Iceland vs Russia: Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (MKD)

Denmark vs Hungary: Zigmars Sondors / Renars Licis (LAT)

MATCH DAY 4

Sunday 12 January

Group B

Czech Republic vs North Macedonia: Mirza Kurtagic / Mattias Wetterwik (SWE)

Austria vs Ukraine: Charlotte Bonaventura / Julie Bonaventura (FRA)

Group D

Portugal vs Bosnia and Herzegovina: Vaidas Mazeika / Mindaugas Gatelis (LTU)

France vs Norway: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (CZE)

Group F

Switzerland vs Poland: Radojko Brkic / Andrei Jusufhodzic (AUT)

Sweden vs Slovenia: Robert Schulze / Tobias Tönnies (GER)

MATCH DAYS 1, 2 and 3

Saturday 11 January

Group A

Croatia vs Belarus: Charlotte Bonaventura / Julie Bonaventura (FRA)

Montenegro vs Serbia: Jesper Kirkholm Madsen / Henrik Mortensen (DEN)

Group C

Latvia vs Netherlands: Michal Badura / Jaroslav Ondogrecula (SVK)

Spain vs Germany: Arthur Brunner / Morad Salah (SUI)

Group E

Hungary vs Russia: Dalibor Jurinovic / Marko Mrvica (CRO)

Denmark vs Iceland: Ivan Pavicevic / Milos Raznatovic (MNE)

Friday 10 January

Czech Republic vs Austria: Jonas Eliasson / Anton Palsson (ISL)

North Macedonia vs Ukraine: Lars Jorum / Havard Kleven (NOR)

Group D

France vs Portugal: Zigmars Sondors / Renars Licis (LAT)

Norway vs Bosnia and Herzegovina: Robert Schulze / Tobias Tönnies (GER)

Group F

Slovenia vs Poland: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (CZE)

Sweden vs Switzerland: Andreu Marin / Ignacio Garcia Serradilla (ESP)

Thursday 9 January

Group A

Belarus vs Serbia: Duarte Santos / Ricardo Fonseca (POR)

Croatia vs Montenegro: Arthur Brunner / Morad Salah (SUI)

Group C

Germany vs Netherlands: Bojan Lah / David Sok (SLO)

Spain vs Latvia: Madsen Jesper Kirkholm / Henrik Mortensen (DEN)

 

 

 

written by ehf-euro.com